Podstawowa opieka zdrowotna
Podstawowa opieka zdrowotna to powszechnie dostępna, najważniejsza część systemu opieki zdrowotnej. Jest to program Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniający dostęp do opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania wszystkim uprawionym osobom zamieszkałym lub przebywającym na terenie naszego kraju.
Z usług Przychodni POZ można skorzystać stacjonarnie w placówce lub przy pomocy teleporady. W uzasadnionych medycznie przypadkach możliwe są wizyty lekarza lub pielęgniarki w domu pacjenta czy domu pomocy społecznej.
Świadczenia POZ udzielane są w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy w godzinach od 8.00 do 18.00.
Świadczenia w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej udzielane są osobom, które dokonały wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej przy pomocy Deklaracji POZ.
Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej
Przychodnia POZ jest częścią systemu ochrony zdrowia. Zapewnia pacjentom świadczenia w placówce znajdującej się w ich miejscu zamieszkania lub w domu. Świadczenia te ukierunkowane są na profilaktykę oraz promocję i edukację zdrowotną, diagnostykę, leczenie oraz ograniczanie lub zapobieganie niepełnosprawności.
Aby korzystać z porad lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, należy złożyć odpowiednią deklarację wyboru do naszej przychodni.
Deklaracja POZ możesz złożyć na 2 sposoby:
1. Deklarację on-line przy pomocy Portalu Pacjenta www.pacjent.gov.pl (jeśli posiadasz profil zaufany) – Zobacz instrukcję ja to zrobić.
ZALOGUJ SIĘ DO PACJENT.GOV.PL
2. Bezpośrednio w rejestracji naszej placówki Przychodni ROMET Sp. z o.o.
Masz jakieś pytania?
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej realizuje opiekę lekarską nad ubezpieczonym pacjentem oraz koordynuje udzielanie wszelkich świadczeń przez współpracujący z nim personel medyczny.
Pacjent może zgłosić się do lekarza POZ zawsze, kiedy ma problem zdrowotny. Lekarz ten kieruje procesem leczenia i w wypadku konieczności dalszych badań i leczenia u lekarza specjalisty, wyda odpowiednie skierowania.
Od 11.10.2022 Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej zyskał dodatkowe uprawnienia i może kierować swoich Pacjentów na tomografię komputerową płuc. Badania te odbywają się w ramach tzw. diagnostyki pogłębionej, więc wymagane jest wcześniejsze wykonanie RTG klatki piersiowej. Na tomografię płuc Pacjent powinien zabrać ze sobą wynik badania RTG.
Pielęgniarka Podstawowej Opieki Zdrowotnej realizuje opiekę pielęgniarską w obszarze profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych, leczniczych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia.
Pielęgniarka POZ na zlecenie lekarza wykonuje zastrzyki oraz zabiegi w odpowiednio i nowocześnie wyposażonym gabinecie lub w domu pacjenta.
Położna POZ realizuje pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad osobami płci żeńskiej oraz noworodkami do 2 miesiąca życia.
Świadczenia gwarantowane położnej POZ obejmują wizytę realizowaną w warunkach ambulatoryjnych, w przypadkach uzasadnionych – w domu pacjentki, wizytę patronażową oraz profilaktyczną.
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) w ramach NFZ to część systemu opieki zdrowotnej, która ma zapewnić wszystkim uprawnionym dostęp do kompleksowych i skoordynowanych świadczeń opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. W ramach tej opieki Pacjent może liczyć na świadczenia zdrowotne, profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej, chorób wewnętrznych udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
W ramach POZ w Bydgoszczy zapewniamy Tobie i Twoim najbliższym opiekę lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej oraz dostęp do wybranych świadczeń Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Wybierając ofertę Podstawowej Opieki Zdrowotnej otrzymujesz całkowicie za darmo:
- wizyty u lekarza internisty dostępne w ciągu 1‑2 dni roboczych
- teleporady i konsultacje telefoniczne
- profesjonalną opiekę pielęgniarską
- nielimitowaną liczbę wizyt u lekarza internisty rodzinnego
- skierowania na bezpłatne badania diagnostyczne (USG, RTG, laboratoryjne, endoskopowe) oraz testy na koronawirusa
- e-zwolnienia lekarskie w przypadku choroby
- bezpłatne obowiązkowe szczepienia ochronne dla dorosłych
- wystawianie e-recept na leki (w tym leki refundowane), od ręki, bez konieczności wychodzenia z domu
- skierowania do poradni specjalistycznych NFZ (adresy poradni specjalistycznych dostępne są na stronach NFZ)
- w uzasadnionych przypadkach zlecenia na transport medyczny lub transport sanitarny
- skierowania na bezpłatne leczenie szpitalne, uzdrowiskowe oraz rehabilitacje w ramach NFZ