Postępowanie w przypadku duszności
Jest to pierwsza część cyklu porad dotyczących samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19. Przedstawimy tu podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób, które doświadczyły pogorszenia stanu zdrowia z powodu choroby. Pracownik ochrony zdrowia może wskazać te, które będą odpowiednie właśnie dla Ciebie.
Pamiętaj, że proponowane zalecenia nie są w stanie zastąpić spersonalizowanego programu przekazanego przez personel medyczny. Osoby najbliższe bardzo często mogą zapewnić cenne wsparcie podczas rekonwalescencji, dlatego warto podzielić się z nimi tym tekstem 😉
Osoby, które przechorowały koronawirusa, często doświadczają uczucia duszności (utrata sił oraz kondycji mogą nasilić ich występowanie). Może to budzić nasz niepokój, dlatego warto zapoznać się z technikami, które pozwolą załagodzić tego typu dolegliwości.
Pozycje ciała (warto spróbować każdej, aby stwierdzić, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia):
1. Ułożenie na boku z podparciem – leżenie na boku z lekko ugiętymi kolanami, podczas gdy głowa i szyja pozostają podparte poduszkami.
2. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu – usiądź przy stole i pochyl górną część tułowia do przodu, opierając głowę i szyję na poduszce, natomiast ramiona ułóż swobodnie na stole (ćwiczenie można wykonać również bez poduszek).
3. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu – siedząc na krześle, pochyl się do przodu w taki sposób, aby łokcie spoczywały na kolanach lub podłokietnikach fotela.
4. Pozycja stojąca z pochyleniem do przodu i podparciem – stojąc, pochyl się do przodu i oprzyj rękoma o parapet lub inny stabilny przedmiot.
5. Pozycja stojąca z podparciem pleców – oprzyj się plecami o ścianę, ręce ułóż swobodnie wzdłuż tułowia. Twoje stopy powinny być lekko rozstawione i znajdować się w odległości około 30 cm od ściany.
Warto również zastosować poniższe techniki, aby załagodzić dyskomfort oddechowy:
Kontrolowane oddychanie – technika pomagająca zrelaksować się i odzyskać kontrolę nad oddechem
1. Usiądź w wygodnej pozycji z podparciem i połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, drugą na brzuchu
2. Zamknij oczy (jeśli to pomoże Ci się zrelaksować) i skoncentruj się na oddechu
3. Powoli wykonuj wdech przez nos (lub usta, jeśli nie możesz oddychać przez nos) i wydychaj powietrze ustami
4. Podczas wykonywania oddechów poczujesz, że dłoń na brzuchu unosi się wyżej niż dłoń na klatce piersiowej
5. Wkładaj w oddychanie minimalną ilość wysiłku i wykonuj je powolnie, spokojne i płynne.
Oddychanie w tempie – technika przydatna podczas wykonywania czynności, które wymagają pewnego wysiłku i wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia duszności
1. Wyobraź sobie, że dzielisz wykonywaną czynność na mniejsze części
2. Wykonuj wdech przed ruchem wymagającym najwięcej wysiłku
3. Wykonuj wydech podczas ruchu wymagającego najwięcej wysiłku
4. Pomocne może być również wdychanie powietrza przez nos i wydychanie ustami.
Jeśli poczujesz poważne nasilenie duszności i dolegliwości nie zmniejszą się po zastosowaniu prezentowanych poniżej pozycji i technik, skontaktuj się z lekarzem.